Sponsorzy
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
Aktualności
Artykuły
Czasopismo Neuropedia
Kontakt
Ludzie i instytucje
Neuro-rynek
Neurofeedback
Neuroplastyczność
Ośrodki neuronaukowe w Polsce
Przepisy prawne dotyczące badań naukowych
Słownik
Układy zmysłowe
Wielcy polscy neurofizjolodzy
Zegar biologiczny
Zwierzęce modele w neuronauce

Eco-HAB

Print Friendly, PDF & Email

 


Eco-HAB – narzędzie służące do w pełni zautomatyzowanego testowania interakcji społecznych myszy. Jest odpowiedzią na palącą potrzebę stworzenia systemu eksperymentalnego, którego wyniki byłyby powtarzalne i miarodajne, a także aby w miarę możliwości zmniejszyć stres zwierząt związany z ich udziałem w doświadczeniu. Jego budowa przypomina system nor, w których myszy żyją na wolności. Gryzonie mieszkają razem w czterech przestronnych klatkach, połączonych ze sobą wąskimi tunelami tak, że zwierzęta mogą się swobodnie przemieszczać pomiędzy nimi. Na początku i końcu każdego tunelu zamontowana jest antena RFID (ang. Radio Frequency-Based Identification), rejestrująca numer myszy, która pod nią przechodzi. Numer myszy to jednocześnie numer mikrotranspondera, wszczepianego pod skórę zwierząt przed eksperymentem. Eco-HAB został zaprojektowany tak, by zapewniać dane na temat indywidualnych zachowań poszczególnych gryzoni (np. czy dana mysz mniej lub bardziej eksploruje bodźce społeczne i z jakimi innymi osobnikami najczęściej przebywa).
Aby określić jak bardzo zwierzęta interesują się nowymi bodźcami społecznymi, w dwóch spośród czterech klatek jeden z rogów oddzielony jest od reszty aparatu przezroczystą, perforowaną przegrodą. Dziury nie są na tyle duże, aby mysz była w stanie przez nie przejść, natomiast może ona włożyć do nich nos i wyczuć co znajduje się po drugiej stronie tej fizycznej bariery. Takie rozwiązanie wykorzystuje wiedzę z zakresu etologii – dla gryzoni to właśnie węch jest podstawowym zmysłem, na którym opierają się więzi społeczne pomiędzy poszczególnymi osobnikami. Manipulując obecnością bodźców o różnym charakterze (np. bodźce społeczne lub pokarmowe), które będą znajdować się w rogach, możliwe jest określenie preferencji badanej grupy. Bodźcem zapachowym jest zazwyczaj ściółka, a nie żywe zwierzę (jak w innych dostępnych testach), co pozwalana na uniknięcie zbędnego stresu dla testowanych zwierząt.
Nieodzowną zaletą Eco-HABa jest możliwość długotrwałego śledzenia dynamiki interakcji społecznych danej grupy zwierząt, w tym relacji pomiędzy konkretnymi osobnikami. Aparat pozwala na ocenę hierarchii i obserwację stabilności stosunków pomiędzy parami lub sub-grupami myszy.
Oprócz danych z rejestracji antenami RFID, możliwa jest także bezpośrednia obserwacja myszy za pomocą sprzętu wideo, który nagrywa każdy eksperyment przebiegający w aparacie.

Zobacz także

 

Prezentacja Eco-HAB w czasopiśmie e-life i na portalu Forum Akademickie